Arzı Az Olan Coinler

Kripto para yatırımı yaparken piyasa değeri, işlem hacmi, proje veya arz vb. birçok konuya dikkat edilebiliyor. Örneğin, arzı az olan coinler kısa bir süre sonra hızla değerlenebileceği için birçok yatırımcının dikkatini çekmiş durumda. Arzı az olan coinler, zamanla daha fazla değer kazanırken nadir bir hale gelebiliyor.

Kripto para piyasasında birçok coin, sınırlı bir arza sahiptir. Ancak bazı coinler milyarlarca arza sahip olabilir. İşte, bu noktada arzı az olan coinler daha kısa sürede değer kazanma potansiyeli taşıyabiliyor. Ancak piyasa değeri ve işlem hacmi gibi önemli konularla birlikte değerlendirerek seçim yapmanız önemli. Sizin için hazırladığımız arzı az olan coinler listesine bakarak en önemli coinleri inceleyebilirsiniz!

Kripto Paralarda Dolaşımdaki Arz ve Toplam Arz Nedir?

Maksimum arzı az olan coinler veya arzı az olan coinler listesine geçmeden önce ‘arz’ kavramını açıklamak gerekebilir. Kripto paralarda toplam arz, piyasadaki ve henüz piyasaya sürülmeyen coinlerin miktarını belirtir.

Dolaşımdaki arz ise piyasaya sürülen coinlerin miktarını belirtir. Aynı zamanda dolaşımdaki arz, piyasada işlem gören coinin toplam miktarı olarak da tanımlanabilir. Kripto para piyasasında fiyatı belirleyen en önemli konulardan biri arz – talep dengesidir. Örneğin, bir kripto para birimine talep fazla ise fiyat yükselişi beklenir.

En İyi Arzı Az Olan Coinler!

Yatırımcılar, arzı az olan coinlere yatırım yaparak daha fazla para kazanmayı hedefler. Aynı zamanda arzı az olan coinler, deflasyonist coin olarak adlandırılabilir. Örneğin, en popüler kripto para birimi Bitcoinin arzı 21 milyondur. Dolayısıyla bitcoin, maksimum arza sahip olan coinler arasında yer alır.

Arzı az ve işlem hacmi orta/yüksek seviyede olan coinler iyi birer kazanç kaynağı olabilir. Bununla birlikte arzı az olduğu halde işlem hacmi veya piyasa değeri düşük olan coinlerden ilk etapta uzak durmakta fayda var.

İşte, yakından inceleyebileceğiniz en iyi arzı az olan coinler sizinle!

Aşağıdaki coinleri satın almak isterseniz güvenilir bitcoin siteleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

BNB Coin

Binance borsasında launchpad’lere katılmak, düşük işlem ücretlerinden yararlanmak, stake etmek vb. birçok avantaj sunan BNB Coin, arzı az olan coinler listesinde ilk sıraya yerleşiyor. BNB Coin, yüksek işlem hacmi ve az arz ile yatırımcıların favori coinlerinden biri. Üstelik Binance haricinde BNB Coin satın alabileceğiniz birçok borsa da bulunuyor.

2017 yılında piyasaya sürülen BNB Coin, bir hizmet tokeni olarak yola çıktı. Ancak kısa süre içinde diğer borsalarda da listelenmeye başladı. Üstelik yakım programının olması ve sınırlı arzı sayesinde yüksek potansiyel vadetmeye devam ediyor. Gelecekte BNB Coin arzı 100.000.000 ile sınırlandırılacak. Aynı zamanda otomatik yakım programı da var. Otomatik yakım haricinde diğer yakım programları BSC doğrulayıcıları tarafından belirleniyor.

 • Maksimum Arz: 200,000,000 BNB
 • Toplam Arz: 159,979,963.59 BNB

Stacks (STX)

Stacks ağının yerel kripto para birimi STX, arzı az olan coinler listesine hızlı bir giriş yapıyor. CoinMarketCap verilerine göre en büyük 100 kripto para biriminden biri. Aynı zamanda Binance, Coinbase, Crypto.com vb. birçok platformdan satın alınabilir.

Açık kaynaklı bir blockchain ağı olan Stacks, kullanıcıların Bitcoin güvenirliğinden faydalanarak NFT, uygulama ve akıllı sözleşmeler yaratmasına imkan tanır. Her işlem Bitcoin ağına kaydedilir ve bu sayede güvence altına alınır.

STX Coin, 2021 yılında %8,800 oranındaki büyümesiyle dikkatleri üzerine çekmişti. Dolayısıyla birçok yatırımcı hala STX hakkında olumlu görüş ve beklentilere sahip. Ayrıca arzın az olması da STX Coini değerli kılabilir. STX Coin ile ilgili dikkat çeken diğer bir konuda staking ile BTC kazanma imkanı sunması. Örneğin, STX coinleri belirli bir süre kilitlediğinizde BTC ile ödüllendirilirsiniz.

 • Maksimum Arz: 1.818.000.000 STX
 • Toplam Arz: 1.352.464.600 STX

Avalanche (AVAX)

Ava Labs tarafından geliştirilen ve 2020 yılında piyasaya sürülen AVAX, arzı az olan coinler arasındaki yerini alıyor. AVAX, birçok kripto uzmanı ve kripto analistine göre yüksek potansiyel vadediyor. Öte yandan AVAX kurucuları arasında Emin Gün Sirer isminin yer alması da Türk yatırımcıların ilgisini çekmiş durumda.

Konsensüs yapısına sahip olan Avax, kripto ve diğer finans alanlarında hızlı, ölçeklenebilir ve güvenli bağlantı kurmak için geliştirildi. Aynı zamanda enerji tasarrufu ve yüksek verimlilik sayesinde birçok projeye göre daha başarılı kabul ediliyor. Öte yandan AVAX fiyatları, inişli çıkışlı bir grafiğe sahip olsa da genellikle istikrarlı bir yükselişten söz etmek mümkün.

 • Maksimum Arz: 720,000,000
 • Toplam Arz: 404,229,626

FTX Token (FTT)

İşlem hacmiyle dünyanın en büyük üç kripto para borsası arasında yer alan FTX platformunun yerel tokeni FTT, arzı az olan coinler arasında dikkat çekmeyi başarıyor. FTX platformu, kriptoda uzmanlaşan ileri seviye yatırımcılar tarafından tercih ediliyor. Opsiyon, kaldıraçlı işlem vb. kripto türev işlemi yapmak isteyenler için güvenilir bir platform olduğunu söylemek mümkün.

FTT ise sınırlı coinler arasında düşük arz miktarı ile ön plana çıkıyor. Maksimum arzı az olan coinler için önemli bir seçenek. Aynı zamanda FTX platformu güvenirliğini ve işlem hacmini artırdığı sürece FTT token de bu durumdan olumlu olarak etkilenecektir. Ayrıca FTT sadece FTX değil, dünyanın en önemli kripto para borsalarında listeleniyor.

FTX fiyatları ilerleyen dönemlerde yükselebilir. Kripto türev borsası FTX, sigorta, vadeli işlem vb. kullanımlarından elde edilen işlem ücretlerinin belirli bir kısmını hesaplıyor ve FTX tokeni kalıcı olarak piyasadan çekiyor. Dolayısıyla FTX token arzı düşerken değerinin artması amaçlanıyor.

 • Maksimum Arz: 352,170,015 FTT
 • Toplam Arz: 329,130,641 FTT

Dash 2 Trade

Arzı az bol sıfırlı coin arayışındaysanız Dash 2 Trade en iyi seçeneklerden biridir. Henüz ön satış aşamasında olan Dash 2 Trade, şimdiden büyük bir rağbet görmeyi başardı. Ön satış, farklı periyotlarla 2023’ün ilk aylarına kadar devam edecek.

Dash 2 Trade, kripto para yatırımcılarının kolaylıkla yararlanabileceği bilgi işlem platformu olarak hizmet veriyor. İleri seviye ya da yeni başlayan kripto yatırımcıları, Dash 2 Trade ile piyasa takibi, sosyal analiz, yükseliş/düşüş sinyalleri vb. birçok konuda yardım alabilecek. Ayrıca yatırım stratejileri konusunda her yatırımcıya özel planlamalar hedefleniyor.

Dash 2 Trade, beş günlük ön satış aşamasında iki milyon doları aşarak beklentilerin üstüne çıkmayı başardı. Aynı zamanda ilerleyen dönemlerde Dash 2 Trade tokeninin Binance, Coinbase, Gate.io, Crypto.com vb. birçok borsada listelenmesi de bekleniyor.

Algorand (ALGO)

Ethereum ile benzerlik gösteren Algorand, açık kaynaklı bir blockchain ağıdır. Algorand ile herkes ağ üzerinde uygulama geliştirebilir veya akıllı sözleşme üretebilir. Blok zincirinin yerel kripto para birimi ALGO, kripto para borsalarından alınıp satılabiliyor. Ayrıca AlGO madenciliği de yapılabilir.

Algorand, işlem hacmi ile en büyük otuz kripto para biriminden biri. 2019’da piyasaya sürüldü ve günümüzde Algo yatırımcılarının sayısı artmaya devam ediyor. Hisse İspatı (Proof-of-Stake) protokolü üzerinde çalışan Algorand, Bitcoin ya da Ethereum’a göre daha hızlı ve ölçeklenebilir işlem avantajı sağlamakta. Bu nedenle geniş bir yatırımcı kitlesine sahip.

10 milyar maksimum arza sahip olan ALGO tokeni dağıtımının 2024 yılında tamamlanması bekleniyor. Dolayısıyla arzı az olan coin arayışında olan kişiler için önemli bir alternatif olabilir.

 • Maksimum Arz: 10,000,000,000
 • Toplam Arz: 7,287,515,685

TamaDoge (TAMA)

Son birkaç yıldır meme coin olarak bilinen tokenler oldukça popüler. Ancak birçok yatırımcı Dogecoin, Shib Inu vb. tokenlerin bir projeye sahip olmadığını düşünmekteydi. İşte, bu noktada TamaDoge beklentileri karşılamayı amaçlıyor.

Tamaverse evreninin yerel kripto para birimi olan TAMA, yakın bir zamanda birçok kripto para borsasında listelenmeye başlayacak. Ayrıca TamaDoge, oyna – kazan (P2E) fırsatı da sunuyor. Buna göre, Tamaverse evrenine giriş yapan kullanıcılar Tama isimli yavru köpekleri beslemeli, eğitmeli ve büyütmeli. Büyüyen evcil köpekler daha sonra diğer köpeklerle savaşıp kazandığında kullanıcılar TAMA ile ödüllendiriliyor.

TamaDoge, bol sıfırlı arzı az coin arayışında olan yatırımcıları memnun etmeyi başarabilir. Ayrıca oyna – kazan fırsatı sunması ve henüz yeni bir coin olması da yatırımcıların ilgisini çekiyor. Son olarak TamaDoge’un yüksek potansiyel vadettiğini söylemek mümkün.

 • Maksimum Arz: 2,000,000,000
 • Toplam Arz: 1,049,733,333

Elrond eGold (EGLD)

Maksimum arzı az olan coinler ya da sınırlı arza sahip coin seçeneklerinden söz ederken EGLD tokenini göz ardı etmemek gerekiyor. Elrond ekosisteminin yerel birimi olan EGLD, yönetişim oyu, doğrulayıcı onayları ya da staking için kullanılabilir. Aynı zamanda kripto para borsaları aracılığıyla satın alınabiliyor.

En yüksek EGLD fiyatı 542 dolar ile görülürken en düşük fiyat 2020’de 6.54 ile gerçekleşti. Aradaki yüksek farka rağmen birçok yatırımcı EGLD fiyatlarının yeniden yükselişe geçmesini bekliyor. Aynı zamanda sınırlı arza sahip olması da bu görüşü destekleyebilir.

 • Maksimum Arz: 31,415,926
 • Toplam Arz: 23,016,298

Maker (MKR)

En iyi DeFi projeleri arasında yer edinen MKR, arzı az olan coin listesinde önemli bir yere sahip. 2017 yılında piyasaya sürülen MKR, MakerDAO platformunun yönetişim tokenidir. Öte yandan platformun diğer bir kripto para birimi DAI coini de duymuş olabilirsiniz. DAI, stabilcoin olarak hizmet verirken MKR, yönetişim ve oylama için kullanılıyor.

DAI üretimi için MKR yakımı gerçekleştirilmekte. Dolayısıyla belirli periyotlarla MKR yakılıyor, diğer bir deyişle MKR piyasadan kalıcı olarak çekiliyor. İşte, bu noktada MKR sayısı azaldıkça fiyatlar da yükselebiliyor.

MKR fiyatları genel olarak yüksek seviyelerde ilerliyor. Bu nedenle bol sıfırlı arzı az coin arayışındaysanız, diğer seçeneklere yönelebilirsiniz.

 • Maksimum Arz: 1,005,577 MKR
 • Toplam Arz: 977,631 MKR

Zcash (ZEC)

Gizliliğe odaklanan Zcash (ZEC), arzı az olan coin arayışında sürpriz fiyat grafikleriyle dikkat çekiyor. Aynı zamanda işlem hacmiyle en büyük kripto paralar listesinde yer almayı sürdürmekte.

Sıfır bilgi ispatı kullanarak tüm bilgileri gizleyen Zcash, dijital ödemeler için kullanılıyor. Öyle ki, halka açık blok zinciri ağlarında bile alıcı, gönderici isimleri veya tutarlar gizlenmekte. Ağın yerel tokeni ZEC ise sürpriz fiyat dalgalanmalarıyla yatırımcıların ilgisini çekmeyi başardı.

Bitcoin blok zincirinden çatallaşan Zcash, temelde bitcoin ile benzerlik gösteriyor. Ancak gizlilik ve anonimliğe verdiği önem ile diğer kripto paralardan ayrılmakta. Mahremiyet ve anonimliğe önem veren diğer bir kripto para birimi Monero için en önemli alternatif olduğunu söylemek mümkün.

 • Maksimum Arz: 21,000,000 ZEC
 • Toplam Arz: 15,568,913 ZEC

Fantom (FTM)

Arzı az bol sıfırlı coin arayışındaysanız Fantom (FTM) önemli seçenekleriniz arasında yer alabilir. 2019’dan beri faaliyette olan Fantom, güvenilir ve hızlı akıllı sözleşme platformu olmak amacıyla hizmet vermekte. Aynı zamanda “Directed Acyclic Graph” DAG veya Türkçesiyle Döngüsel Olmayan Diyagram yapısına sahiptir. Dolayısıyla blok zincirler yerine birbirinin üstüne inşa edilen işlemler söz konusudur.

Platformun yerel tokeni FTM ise hala beklenen yükselişi yakalamış değil. Ayrıca gelecek vadeden coinler arasında yer almayı sürdürüyor. CryptoNode algoritmasını kullanarak üretilen ilk kripto para olma özelliğini taşıyan FTM, madenciliğe de imkan tanımakta. Aynı zamanda pahalı ekipmanlar yerine 64-bit CPU ile madenciliği yapılabiliyor. Öte yandan yerel ve global kripto para borsaları aracılığıyla FTM satın alınabilir.

 • Maksimum Arz: 3,175,000,000
 • Toplam Arz: 2,545,006,273

Aave (AAVE)

İşlem hacmine göre en büyük kripto para birimleri arasında yer alan AAVE, uzun zamandır yatırımcıların ilk tercihlerinden biri. 2017 yılından beri faaliyetine devam eden AAVE, merkeziyetsiz finans alanında hizmet veriyor. Ayrıca AAVE, ülkelerdeki faizlerden bağımsız olarak herkesin sabit faizle kredi almasını sağlamayı amaçlıyor.

AAVE, platformunun yerel tokeni ise yönetişim oyları ve işlem ücretlerinde indirim almak için kullanılıyor. Ayrıca istikrarlı sayılabilecek bir fiyat grafiğine de sahip olduğunu söylemek mümkün. Aave protokolü, önümüzdeki yıllarda hizmet ağını ve çeşitliliğini genişletmeyi hedefliyor. Dolayısıyla arzı az olan coin seçeneklerinde Aaave, iyi bir alternatif olarak kabul edilebilir.

 • Maksimum Arz: 16,000,000
 • Toplam Arz: 16,000,000

Synthetix (SNX)

Merkeziyetsiz finans protokolü olarak hizmet veren Synthetix (SNX), sadece kripto alanında değil tüm finans alanlarında hizmet veriyor. Kripto para birimlerine ek olarak altın, dolar, gümüş vb. farklı araçlara da yatırım yapılabilen bir platform. Aynı zamanda staking ile düzenli ve pasif gelir imkanı sunuyor.

Platformun yerel tokeni SNX ise hem ağa güç vermek hem de likidite sağlamak için kullanılıyor. Aynı zamanda SNX ile staking vb. işlemler de daha yüksek kazançla yapılabiliyor. Synthetix (SNX), hisse senedi, emtia, itibari para, kripto para ya da metal vb. alanlarda yatırım yapmak isteyen her kullanıcıyı tek bir çatı altında buluşturuyor. Ayrıca itibari para ya da hisse senedi yatırımı için merkeziyetsiz bir protokol arayan yatırımcılar için de ideal bir platform olduğunu söylemek mümkün.

 • Maksimum Arz: 291,657,310
 • Toplam Arz: 304,528,874

Quant (QNT)

Farklı blockchain ağlarını birbirine bağlayarak büyük bir eksikliği gideren Quant, 2018 yılından beri hizmet veriyor. Quant, çoklu blok zincirlerinin birçok avantajını tek bir yerde sunmakta. Aynı zamanda internetin daha güvenli ve hızlı olmasını amaçlıyor.

Platformun yerel tokeni QNT ise düşük arzlı kripto para birimleri arasında. Arzı az olan coin arayışındaysanız QNT ile küçük bir başlangıç yapabilirsiniz. Ayrıca Quant platformunu kullanarak bir uygulama geliştirmek ya da üretmek istediğinizde QNT token satın alarak kilitlemeniz talep edilir. Dolayısıyla hem yatırımcılar hem de geliştiriciler QNT tokene ihtiyaç duyabiliyor.

 • Maksimum Arz: 14,612,493
 • Toplam Arz: 14,612,493

Yearn Finance (YFI)

Arzı en az coin arayanlar için en iyi seçeneklerden biri Yearn Finance (YFI) oluyor. YFI, en düşük arza sahip kripto para birimlerinden biri. Aynı zamanda YFI, bitcoin fiyatını geçen ilk kripto para birimi olma özelliğini taşıyor.

Yearn Finance, kullanıcılara kredi, borç alma, kar sağlama vb. farklı finansal çözümler sunuyor. Örneğin, tasarruf hesaplarına benzer bir sistemle işleyen yVaults sistemine sahip. Aynı zamanda sıfır teminatlı kredi vb. seçeneklere de sahip.

YFI, az sayıda üretilen coinlerden biri. Ayrıca dolaşımdaki arzı da düşük olarak kabul edilebilir. Ayrıca yüksek fiyat grafiğine sahip olması nedeniyle birçok yatırımcı YFI tokeni satın alabiliyor.

 • Maksimum Arz: 36,666
 • Toplam Arz: 36,666

Maksimum Arz Bitince Ne Olur?

Maksimum arz bitince daha fazla coin üretilemez. Dolayısıyla dolaşımdaki coinlerin fiyatı artış göstermeye başlar. Diğer bir deyişle, maksimum arz ilgili coinin en fazla üretilebileceği sayıyı ifade eder.

Maksimum arz sıfırlandığında piyasadaki coin fiyatının yükselmesi beklenir. Ayrıca maksimum arza sahip olan coinler, deflasyonist olarak nitelendirilebilir. Örneğin, Bitcoinin maksimum arzı 21 milyon olarak belirlenmiştir. Ancak 21 milyon arza ulaşma süresinin ortalama 2140 yılında gerçekleşmesi bekleniyor.

Son yıllarda yeni projelendirilen birçok coin maksimum arza sahiptir. Yatırımcılar, daha kısa sürede daha yüksek kar etmek için maksimum arza sahip olan coinleri tercih edebiliyor. Ancak maksimum arz, tek başına yatırım kriterinizi ve stratejinizi belirlememeli.

Birçok coin maksimum arza sahip olsa bile piyasa hacmi, proje güvenirliği, iş modeli, işlevi vb. birçok konuda sınıfta kalabiliyor. Bu durumda kazancınızın tamamını kaybetme riskiyle karşılaşabilirsiniz.

Arzı Sınırlı Olan Coinler Nedir?

Birçok kripto para birimi sınırlı arza sahiptir. Sınırlı arza sahip olan coinler, birçok yatırımcı için daha fazla güven ve kazancı temsil edebiliyor.

Arzı sınırlı olan coinler için bazı seçenekler şöyle:

 • Bitcoin
 • XRP
 • BNB
 • Cardano (ADA)
 • Polygon (MATIC)
 • AVAX
 • UNI
 • Litecoin
 • LINK
 • FTT
 • Stellar (XLM)
 • Monero (XMR)

Bu coinlerin tamamı sınırlı bir arza sahip. Aynı zamanda dolaşımdaki arzı oldukça yüksek ve işlem hacmiyle en büyük coinler arasında yer alıyor.

Arzı Az Olan Coinler Hakkında Merak Edilenler

Daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Kripto yatırımcılarının merak ettiği konuları sizin için yanıtladık.

Kripto paralarda dolaşımdaki arz nedir?

Dolaşımdaki arz, kripto para borsaları ve kullanıcıların cüzdanlarında bulunan toplam coin miktarıdır. Diğer bir deyişle, dolaşımdaki arz piyasada işlem gören coin miktarını belli eder.

Toplam arz ile maksimum arz arasındaki fark nedir?

Maksimum arz, bir kripto para biriminin üretilebileceği en yüksek seviyeyi ifade eder. Toplam arz ise dolaşıma giren ve girmeyen kripto para birimini kapsar.

Arzı sınırlı coinler nedir?

Bir kripto para biriminin belirli miktar üretilecek olması, arzı sınırlı olarak tanımlanmasını sağlar. Örneğin, BTC, Ripple, BNB, ADA, LTC vb. birçok kripto para birimi sınırlı arza sahiptir. Ethereum ya da Dogecoin gibi birimler ise sınırsız toplam arza sahiptir ve protokol tarafından miktarı belirlenebilir.

Coin yakılırsa ne olur?

Coin yakıldığında arz azalır ve fiyatların yükselmesi beklenir. Örneğin, BNB coin belirli periyotlarla yakılır ve fiyatının yükselmesi sağlanır. Aynı zamanda bazı coinlerin düzenli bir yakım programı vardır.

Coinlerde arz önemli mi?

Coinlerde arz önemli bir kriterdir. Örneğin, dolaşımdaki arz miktarının yüksek olması coine olan ilginin de yüksek olduğunu belirtir. Coine olan yoğun ilgi, fiyatların yükselişte olduğunu ifade edebilir.