En İyi Fan Token

Kripto ekosistemi her geçen gün büyüyor ve yatırımcılara yeni seçenekler sunuyor. Fan token ya da taraftar token olarak bilinen birimler ise hem spor hem de kripto dünyasını buluşturmayı başardı. En iyi fan tokenler ise hem spor kulüplerini desteklemek hem de kazanç elde etmek isteyen yatırımcılar için cazip bir seçenek.

Fan token sayesinde dünyanın her yerinden milyonlarca taraftar, spor kulüplerini desteklerken kazanmayı başarıyor. Gelin, en çok kazandıran en iyi fan token seçeneklerine göz atalım!

En İyi 11 Fan Token

Fan token satın alan yatırımcılar, spor kulüpleriyle ilgili söz hakkına sahip olurken para kazanabiliyor. Ayrıca kripto para portföyünü çeşitlendirmek isteyen yatırımcılar da fan token satın almayı tercih etmekte. Günümüzde 80’i aşkın fan token bulunuyor ve bu sayının her geçen gün artması bekleniyor. Peki, en iyi fan token hangisi? Birlikte inceleyelim!

FC Barcelona Fan Token (BAR)

En fazla taraftara ve popülariteye sahip olan futbol takımlarından biri hiç şüphesiz, FC Barcelona’dır. Barcelona, futboldaki başarısını kriptoda da sürdürmeye devam ediyor. En iyi fan token listesinde yer alan FC Barcelona Fan Token (BAR), 2020 Haziran ayında Socios işbirliğiyle piyasaya sürüldü.

Fan tokenler arasında en yüksek piyasa değerine sahip olan coinlerden biri. BAR sahipleri bilet, forma tasarımı, kaptan kol bandına mesaj, NFT, maç günü VIP erişim vb. imkanlara sahip olabiliyor. Ayrıca BAR ile taraftarlar çeşitli anketlere katılarak görüş bildirebilir. BAR tokeni Binance, Coinbase, Paribu, OKX vb. borsalardan alabilirsiniz.

Lionel Messi, Ronaldinho, Neymar vb. dünyaca ünlü futbolcular, Barça’da oynamıştır. Aynı zamanda FC Barcelona dünyanın en prestijli kupalarından İspanya ligi kupalarına kadar sayısız ödüle sahiptir. BAR ise 2021 yılında 79.26 dolara ulaşarak kendi rekorunu kırmıştır. Bu yazının yazıldığı tarihte 4$ civarında işlem görüyor.

Galatasaray Fan Token (GAL)

Socios.com iş birliğiyle Chiliz ağında piyasaya sürülen Galatasaray Fan Token (GAL) en iyi fan tokenler listesindedir. GAL, 35.35$ ile en yüksek fiyatı, 1.47 ile en düşük fiyatını görmüştür. İçeriğin yazıldığı tarihte GAL, 1.97 ile işlem görüyor.

Galataray taraftar tokene sahip olan yatırımcılar, kulüp ile ilgili birçok konuda söz sahibi oluyor. Türk Telekom Stadyumu turu, maç bileti, GS TV’de yayınlanan videolar, imzalı forma vb. avantajlar sağlanıyor. Aynı zamanda dönem dönem yapılan anketlerde oy hakkı tanınmakta.

Galatasaray Fan Token fiyatları genellikle istikrarlı bir ilerleyişe sahip. Ancak şampiyonluk, önemli transfer vb. gelişmelerde fiyatları yükseliyor. Taraftarlar, Galatasaray Fan Token ile takımlarını desteklerken yükseliş dönemlerinde satış yaparak kazanç elde edebilir.

2020 4 Şubat’ta piyasaya sürülen GAL, en yüksek piyasa değerine sahip fan tokenler arasında listelenmekte.

Fenerbahçe Token (FB)

Paribu ve Fenerbahçe iş birliğiyle Ethereum ağında üretilen Fenerbahçe Token (FB) Türk taraftarların en fazla tercih ettiği tokenler arasında. En iyi fan token listesindeki yerini koruyan Fenerbahçe Token (FB), içeriğin yazıldığı tarihte 2$ civarında işlem görüyor.

Fenerbahçe Token, 10.91$ ile zirve noktasını gördü. İlk etapta yüksek fiyatla değerlendirilen Fenerbahçe Token, daha sonra önemli bir düşüş yaşadı. Ancak taraftarlar ve birçok spor taraftarı Fenerbahçe’nin bu sezon şampiyon olmasını bekliyor. Dolayısıyla olası bir şampiyonlukta yeni bir zirve noktası belirlenebilir.

Fenerbahçe Token, Paribu ile yaptığı anlaşmayla birlikte taraftarlarına birçok ayrıcalık sunuyor. Stat ve tesis turu, futbolcular ve teknik heyetle tanışma, imzalı forma, VIP erişim vb. ödüllerden yararlanabilirsiniz.

Fenerbahçe Token Paribu, Bitfinex vb. borsalardan alınabiliyor.

Trabzonspor Fan Token (TRA)

En iyi fan tokenler listesinde yer alan diğer bir Türk token de Trabzonspor Fan Token oluyor. Türkiye’nin en büyük taraftar gruplarından birine sahip olan Trabzonspor, kriptoda TRA token ile karşımızda.

Socios ve Trabzonspor iş birliğiyle piyasaya sürülen TRA, Ethereum ağında çalışıyor. TRA, Eylül 2020’de piyasaya sürüldü. Trabzonspor Fan Token, 10 milyon arza sahiptir ve yazının yazıldığı tarihte 2.6 milyon TRA dolaşımda.

Taraftarlar TRA satın alarak futbolcularla tanışma, imzalı forma, forma tasarımında oy hakkı vb. ayrıcalıklara sahip olabiliyor. Bu nedenle birçok yatırımcı, ayrıcalıklardan yararlanmak için bile olsa TRA satın almayı tercih etmekte. Aynı zamanda TRA, en yüksek piyasa değerine sahip fan tokenler arasında listeleniyor.

Trabzonspor Fan Token 2022 Mayıs ayında 9.90$ ile zirve noktasını gördü. Bu içeriğin yazıldığı tarihte 1.80$ civarında alınıp/satılabiliyor. Trabzonspor Fan Token OKX, Bidget, Gate.io vb. platformlar aracılığıyla alınabilir.

S.S. Lazio Fan Token (LAZIO)

Binance tarafından piyasaya sürülen S.S. Lazio Fan Token (LAZIO), piyasa değerine göre en iyi fan tokenlerden biri. S.S. Lazio Fan Token, BNB Chain ağında üretiliyor. Binance üzerinden kolayca alınıp satılması nedeniyle S.S. Lazio taraftarları haricinde geniş bir kitleye ulaştığını söylemek mümkün.

S.S. Lazio, 1900 yılında Roma’da kurulmuştur. Son on yılda altı kupa almayı başarmıştır. Aynı zamanda dünyanın en önemi futbolcuları S.S. Lazio kulübünde oynamıştır.

S.S. Lazio Fan Token ile imzalı forma, VIP erişim, indirimli ürün, anketlerde oy hakkı vb. yenilikçi deneyimler sunuyor.

Binance ve Socios 2020 yılında iş birlik kurarak taraftar tokenlerin sayısını artırmayı başardı. Özellikle BNB Chain ağı üzerinde üretilen ve Binance platformunda satılan kripto paralar daha fazla fiyata ve alıcıya ulaşmayı başarıyor.

LAZIO 35.76$ ile en yüksek fiyatını gördü. İçeriğin yazıldığı tarihte 6$ civarında işlem görmeye devam ediyor. Ayrıca, yine yazıldığı tarihte 56 milyon dolar ile en yüksek piyasa değerine sahip fan token olduğunu belirtmeliyim.

Alpine F1 Team Fan Token (ALPINE)

Binance tarafından piyasaya sürülen Alpine F1 Team Fan Token (ALPINE), ilk Formula 1 taraftar tokeni özelliğiyle ön plana çıkıyor. Formula 1, dünyanın birçok ülkesinden en fazla rağbet gören spor dallarından biri. ALPINE, taraftar tokeninde ilk olması nedeniyle Formula 1 sevenlerin dikkatini çekmeyi başardı.

Binance ve Alpine ekibi bu yeni anlaşmadan oldukça memnun. Önümüzdeki sezonda Alpine araçlarında Binance logosu da yer alacak. ALPINE tokene sahip olan taraftarlar ise özel ödül ve ayrıcalıklardan yararlanabilecek. Önemli ve kilit kişilerle tanışma, NFT satın alma ve dijital rozet vb. ödüller sağlanıyor.

ALPINE, başta Binance olmak üzere birçok kripto para borsasından satın alınabilir. Yazının yazıldığı tarihte 3$ civarında işlem yapılırken en yüksek fiyatı 2022’de 11.48$ ile görmüştü.

Santos FC Fan Token (SANTOS)

En iyi fan tokenler listesinde yer alan diğer bir isim SANTOS oluyor. 1912 yılında Brezilya’da kurulan Santos FC, Brezilya ve dünyanın en büyük takımları arasında yer almakta. Ancak SANTOS tokenin en iyi fan tokenler listesinde yer almasını sağlayan en önemli özellik Binance tarafından listeleniyor olması.

SANTOS, Binance tarafından listelenerek milyonlarca kişiye ulaşmayı başardı. Aynı zamanda takım, ünlü futbolcu Neymar’ın eski kulüpleri arasında yer alıyor. Öte yandan efsanevi futbolcu Pepe’de altın çağını yaşadığında Santos takımında oynuyordu.

Santos FC, dünyanın en değerli 40 spor kulübü arasında yer alıyor ve on milyonu aşkın taraftar kitlesine sahip. Bu nedenle SANTOS yatırımcıları, önümüzdeki dönemlerde yeni bir zirve bekliyor.

Bu içeriğin yazıldığı tarihte SANTOS 9$ civarında işlem görüyor. Dolayısıyla en pahalı taraftar tokeni. Zirve fiyatı ise 28.60$ ile 2021 yılında yaşadı.

Paris Saint-Germain (PSG)

Avrupa ve dünyanın en değerli ve en büyük spor kulüpleri arasında yer alan Paris Saint-Germain, Socios iş birliğiyle piyasaya sürüldü. Chiliz ve Socios ile piyasaya sürülen PSG, günümüzde birçok borsada listeleniyor. PSG tokeni Binance, Bybit, OKX vb. kripto para borsalarından alıp satabilirsiniz.

Ulusal ve uluslararası alanlarda birçok kupa ve ödül kazanmayı başaran PSG, Avrupa’nın sayılı futbol kulüplerinden biri. Dünyaca ünlü birçok futbolcu PSG takımında oynadı ve oynamaya devam ediyor.

PSG tokene sahip olan yatırımcılar, futbolcularla tanışma, kulüp ürünlerinde indirim, müzik seçimi vb. ayrıcalıklardan yararlanabiliyor. Aynı zamanda sezonla ilgili yapılan anketlerde de söz hakkı kullanabilirsiniz.

PSG tokenin güncel fiyatı ise 6$ iken en yüksek fiyatı 2021 Ağustos ayında 63$ ile görmüştü. Bu nedenle taraftarlar ve PSG yatırımcıları yeni bir rekor beklemeye devam ediyor. Binance, Socios, Bitpanda, Coinbase, Crypto.com vb. platformlardan PSG alabilir ya da satabilirsiniz.

Juventus Fan Token (JUV)

Avrupa’nın en başarılı ilk altı kulübü içinde yer alan Juventus, İtalyan takımıdır. 60’ı aşkın kupasıyla İtalya’nın en çok kupa sahibi olan futbol kulübü özelliğine sahip. Juventus, 1897 yılında kurulmuştur ve günümüzde dünyanın farklı ülkelerinden on milyonu aşkın taraftarıyla dikkat çeker.

Juventus Fan Token (JUV), Socios.com iş birliğiyle üretilmiştir ve yirmi milyon arza sahiptir. JUV sahibi taraftarlar, takım otobüsü tasarımı, gol şarkısı seçimi, futbolcularla tanışma, VIP ağırlama vb. ayrıcalıklara sahip olabiliyor. Aynı zamanda JUV sahiplerine özel anketlerle sezona dair farklı konularda oylama yapılmakta.

JUV token, yazının yazıldığı sırada 3$ civarında işlem görüyor. En yüksek fiyatı 2020 yılında 38$ ile görülürken en düşük fiyatı 1.85$ ile 2022’de gerçekleşti.

Manchester City Fan Token (CITY)

İngiltere’nin en köklü ve en başarılı futbol kulüpleri arasında yer alan Manchester City ile devam ediyoruz. Manchester City Fan Token (CITY), en iyi fan tokenler listesinde ilk sıralarda yer almayı hak ediyor. Ayrıca CITY tokenin de Socios anlaşmasıyla üretildiğini ve piyasaya sürüldüğünü söylemeliyim.

Manchester City, tüm ulusal ve uluslararası kupaları kazanan ilk ve tek İngiltere kulübü özelliğiyle ön plana çıkıyor. Ayrıca dünyanın en iyi futbolcularından oluşan kadrolarıyla oldukça yüksek bir popülariteye sahip olduğunu söylemek mümkün.

CITY taraftarları, takım sloganı seçimi, futbolcularla tanışma, sezonun en ikonik anını belirleme vb. ayrıcalıklara sahip oluyor. 2021 yılında piyasaya sürülen CITY, 20 milyon toplam arza sahiptir. Dolaşımdaki CITY token sayısı ise 4.5 milyon civarında.

CITY tokenin güncel fiyatı 4.55$ iken en yüksek fiyatını 36.90$ ile 2021 yılında gördü. En düşük CITY fiyatı 3.55$ ile 2022’de gerçekleşti.

Argentine Football Association Fan Token (ARG)

Arjantin milli takımının resmi tokeni ARG, en iyi fan tokenler listesinde yüksek piyasa değeriyle dikkat çekiyor. Yazının yazıldığı tarihte piyasa değeri 24milyon$ iken 1 token 6$ civarında işlem görmekte.

2021 yılında Socios ve Arjantin Milli Takımı’nın anlaşmasıyla piyasaya sürüldü. ARG, günümüzde en çok tercih edilen fan tokenlerden biri. Aynı zamanda ARG token sahipleri ayrıcalıklı deneyimlere sahip olmak ya da kazanç sağlamak için bu tokeni tercih ediyor.

ARG tokene sahip olduğunuzda oyuncularla tanışma, şarkı seçimi, forma tasarımı vb. birçok konuda oy kullanabilirsiniz. Her bir token, bir oy hakkı veriyor. Ayrıca bazı taraftarlar stadyumda VIP ağırlama vb. ayrıcalıklardan da yararlanabiliyor.

En yüksek ARG token fiyatı 8.12$ ile görülürken en düşük fiyatı 2022 Mayıs ayında 0.4221$ ile gerçekleşti.

Fan Token Nedir?

Fan Token, taraftarlar ve spor kulüplerinin etkileşimini artırmak, taraftarlara söz hakkı tanımak ve kulüplere maddi destek sağlamak amacıyla piyasaya sürülen kripto para birimleridir. Taraftarlar, fan token satın alarak forma tasarımı, takım otobüsü tasarımı, şarkı seçimi, logo tasarımı vb. konularda oy sahibi olur.

Fan token satın alan taraftarlar stadyum ya da tesislere VIP erişim, futbolcularla tanışma, imzalı forma vb. ayrıcalıklardan da yararlanabilir. Aynı zamanda diğer kripto para birimleri gibi fan tokenlerle kazanç elde edilebilir.

Fan token fiyatları, diğer kripto para birimlerinde olduğu gibi sürekli değişkendir. Ancak takım başarısı, önemli bir maçta alınan galibiyet, kupa, şampiyonluk, transfer vb. gelişmeler fan token fiyatlarının yükselmesine yardımcı olur.

Fan Token Avantajları Nedir?

Fan token avantajları arasında imzalı forma hakkı, VIP ağırlama, futbolcularla tanışma vb. ayrıcalıklar bulunuyor. Ayrıca NFT ve dijital rozet vb. seçenekler de taraftarları memnun edebilir. Öte yandan birçok taraftar, takımını desteklemek ve etkileşimi sürdürebilmek için fan token satın almayı tercih ediyor.

Fan tokenler, süresizdir bu nedenle takımınız var olduğu sürece oy hakkı ve etkileşim devam eder. Fakat, tokeni sattığınızda oy hakkınız gidecektir.

Fan token ile sahip olabileceğiniz bazı avantajlar:

 • VIP misafir ağırlama prosedürleri ile maç izleme,
 • İmzalı forma hakkı,
 • Takım otobüsü, forma, kaptanın kol bandı vb. tasarımlar ile ilgili oy hakkı,
 • Kişiye özel takım hediyesi,
 • NFT ya da diğer çekilişlerde öncelik,
 • Futbolcularla görüşme,
 • Maç bileti satın alma aşamasında öncelik.

Fan tokenler ile sağlanan avantajlar, takımlara göre farklılık gösteriyor. Örneğin, bazı takımlar fan token sahiplerine VIP erişim hakkı tanırken bazı takımlar imzalı forma imkanı sağlayabilir. Desteklediğiniz takımın ayrıcalıklarını ayrıntılı olarak öğrenmek için anlaşma yaptığı platformun sayfasını inceleyebilirsiniz. (Binance, Socios, Paribu vb.)

Günümüzde fan tokenler futbol kulüpleriyle eşleşmiş durumda. Ancak bazı şarkıcı, oyuncu ya da sporcular da kendi fan tokenlerini çıkarabiliyor. Örneğin, bir şarkıcı fan token çıkardığında fan token sahipleri konser bileti, imzalı fotoğraf vb. ayrıcalıkları kullanabilir.

Fan Token Dezavantajları Nedir?

Kripto para birimleri ve fan token yatırımı her zaman daha fazla risk barındırır. Bu nedenle kendi araştırmanızı yapmanız önemlidir. Fan token fiyatları değişkendir ve kayıp yaşamanıza neden olabilir.

Günümüzde birçok kripto para borsası fan token üreterek müşteri sayısını artırmayı başardı. Örneğin, Türkiye’de Paribu – Stoken işbirliği ile birçok Türk takımının fan tokeni piyasaya sürüldü. Öte yandan bunu global alanda yapan ilk isim Socios platformu. Kripto para borsası Binance ise son zamanlarda fan token alanına ağırlık vermeye devam ediyor.

Fan token ile ilgili en önemli dezavantaj, tokeni piyasaya süren platformun güvenirliğidir. Bu nedenle takımınıza çok fazla güveniyor olsanız bile fan tokeni piyasaya süren şirketi dikkatli olarak araştırmanız önemlidir.

Fan token fiyatları, takımların piyasa değerinden bağımsız olarak ilerler. Dolayısıyla herhangi bir futbol kulübünün piyasa değeri çok yüksek iken fan tokeni düşük olabilir. Aynı durum, tam tersi durum için de geçerlidir. Bu nedenle takımınızı desteklemek için token satın almıyorsanız ve kazancı önemsiyorsanız, fan token ile ilgili piyasa analizi yapmanız şarttır.

Fan Token Sahibi Türk Takımları Hangileri?

Türkiye’de kripto para kullanımı oldukça yaygın. Ayrıca futbol kulüplerine yoğun bir ilgi var. Dolayısıyla fan tokenler Türkiye’de her geçen gün daha fazla büyümeye devam ediyor.

Spor kulüpleri taraflar ile etkileşimini sürdürmek için fan token çıkartmakta. İşte, fan token sahibi Türk takımları:

 • Fenerbahçe Token (FB)
 • Galatasaray (GAL)
 • Trabzonspor (TRA)
 • Eskişehirspor (ESES)
 • Göztepe Fan Token (GOZ)
 • Karşıyaka SK (KSK)
 • Adana Demirspor Token (DEMIR)
 • İstanbul Başakşehir FK (IBFK)
 • Alanyaspor (ALA)
 • Samsun Spor (SAM)
 • Gençlerbirliği Fan Token (GBSK)
 • Bodrumspor Fan Token (BDRM)
 • Adana Spor Fan Token (ADANA)
 • Bursa Spor Fan Token (TMSH)
 • Fatih Karagümrük SK (FKSK)
 • Kocaeli Spor (KSTT)

Fan Token Nereden Alınır?

Güvenilir fan token alabileceğiniz platformlar:

 • Socios
 • Binance
 • Paribu
 • Coinbase
 • Huobi
 • Gate.io
 • OKX
 • Bybit

Fan token alabileceğiniz platformlar, kripto para borsaları ve fan token platformlarıdır. Örneğin, Socios ile fan token almak istediğinizde kripto cüzdanınızda CHZ biriminin bulunması gerekir. Ancak kolayca işlem yapmak istiyorsanız Binance, Coinbase, Gate.io vb. borsaları tercih edebilirsiniz.

Takımınız henüz fan tokene sahip değilse ilerleyen dönemlerde bir sürpriz ile karşılaşmanız olası. Günümüzde fan tokene sahip olan takımların sayısı her geçen gün artış gösteriyor.

Fan Token Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

İçeriği sonlandırmadan önce fan token hakkında en çok merak edilen birkaç soruyu cevaplandırmak istedik. Son olarak içeriğin bir yatırım tavsiyesi ve fikri olmadığını belirtmeliyiz.

Fan token nedir?

Fan token, spor kulüpleri ve taraftarlar arasındaki etkileşimi artırırken her iki tarafın da farklı avantajlara sahip olmasını sağlayan kripto para birimleridir. Tokenler ile kulüpler maddi destek bulurken taraftarlar takımıyla ilgili ayrıcalıklara sahip olur.

Fan token nereden alınır?

Socios, Binance, Gate.io, Paribu, Huobi, OKX vb. platformlar fan token alabileceğiniz güvenilir yerlerdir. Ayrıca Bybit ve KuCoin aracılığıyla da fan token alınabilir.

En iyi fan tokenler nelerdir?

LAZIO, SANTOS, ALPINE, PORTO, ARG, PSG, GALA, FB vb. tokenler, en iyi fan tokenler listesindedir. Bu tokenler, yüksek piyasa değerine sahiptir.

Fan token nasıl alınır?

Socios üzerinden fan token almak istiyorsanız, kripto cüzdanınızda Chiliz (CHZ) bulunmalı. Platforma giriş yaptıktan sonra dilediğiniz tokeni satın alabilirsiniz. Ayrıca Binance veya Gate.io üzerinden fan token alınabilir.